O K M F

Ostródzki Klub Miłośników Fantastyki


#1 2010-12-20 01:10:57

Doc

Użytkownik

Punktów :   

Pedeki - ile i za co?

swoją drogą tak inszową inszością... Jak się zapatrujecie na rozdawanie PDków za sesje? Za co właściwie powinno się według was rozdawać/dostawać PDki? I w jakich proporcjach?

(pozwoliłem sobie zrobić z tego osobny wątek - Shaciu)

Offline

 

#2 2010-12-20 22:10:33

Shaciu

Administrator

Punktów :   

Re: Pedeki - ile i za co?

Znasz moją opinię - najchętniej w ogóle wywaliłbym pedeki. Ale jak już miałyby być to:
1. Za co nie dawać pedeków:
- Checkpointy:
Pamiętam, jak podczas sesji Neuro był koleś, którego mieliśmy przesłuchać. Gdy do niego dotarliśmy, dwóch gangerów chciało go zabić, więc uratowaliśmy go. Dostaliśmy za to pedeki. Etap "uratowanie kolesia" był zaplanowany w przygódce i odbębnilibyśmy go tak czy siak, więc za co te pedeki?
- Akcje specjalistyczne
Betonem dla mnie jest, jak złodziej dostaje pedeki za otworzenie zamka, a zwiadowca za tropienie i rozbicie obozu. Z tego samego powodu pedeków nie powinno się dostawać za walki - bonus dla fajterów. No bo kto ma do jasnej cholery otworzyć ten zaek albo odczytać ślady? To żadna inicjatywa ze strony gracza! Jest zamek, jestem złodziejem, to otwieram.

CDN niebawem bo ciut sie spieszę.


"But I don't want to go among mad people," said Alice.
"Oh, you can't help that," said the cat. "We're all mad here."

Offline

 

#3 2010-12-21 07:16:12

Doc

Użytkownik

Punktów :   

Re: Pedeki - ile i za co?

wolna wola. Ale ja uważam, że w eRPGach bez PDków się nie obejdzie. Dla mnie możliwość abgrejdowania swojego BG jest jedną z głównych atrakcji eRPGów. Ponadto PD traktuję jak kasę przy wypłacie dlatego nie urządza mnie wersja w której wszyscy BG dostają po tyle samo. No chwila, ja uratowałem księżniczkę, uwaliłem poczwarę, pomogłem wieśniakom i dostaję 100 PDków i kolo który siedział cały dzień w knajpie i pił piwsko też dostaje 100? No sorry ale po takim numerze ze strony MG czułbym się jawnie pokrzywdzony. Rodzi mi się automatyczne pytanie: I po chuj się kurwa męczyłem zamiast siedzieć w knajpie i pić piwo? MG płaci tak samo a wysiłek dużo mniejszy i czas spędzony przyjemniej.

   Zgadzam się co do PDków za questy profesyjne a właściwie za ich brak. Od tego są oni by robić takie questy. A PDki za walkę i rozwałkę przeciwników zawsze uważałem za porażkę.

Offline

 

#4 2010-12-21 07:26:53

Doc

Użytkownik

Punktów :   

Re: Pedeki - ile i za co?

Jak dla mnie abgrejdować BG można na trzy główne sposoby: umiejętności, sprzęt i kontakty. Z tej trójcy tylko pierwszą część można kupić za PDki. Z  pozostałymi są problemy. Ekwipunek wiadomo, rzecz nabyta, dość łatwo nabyć i stracić. Do tego większość MG wzbrania się przed rozdawaniem fajniejszych itemów i gracz nawet jak uciuła kasę to nie zawsze może ją wydać na to co chce. Kontakty zaś mają to do siebie, że są w większości przywiązane do jakiegoś miejsca a BG to raczej typ podróżny. Więc co takiemu BG świadomość, że ma parę przyjaznych adresów w Stirlandzie czy Vegas jak więcej tam pewnie nie wrócą albo wrócą w innym składzie i dupa ze znajomości. Tak więc jedynym w miarę stałym i w miarę pewnym elementem rozwoju BG są jego umiejętności, wiedza i doświadczenie czyli PDki właśnie. I ja jako gracz mam się pozbawić jeszcze tego? Mowy nie ma.

Offline

 

#5 2010-12-21 07:50:25

Doc

Użytkownik

Punktów :   

Re: Pedeki - ile i za co?

Ok, powiem za co ja bym dawał PDki.

-zachowanie Gracza na sesji. Tu właściwie dawałbym jedynie ujemne karniaki za przerywanie sesji, głupie komentarze, wcinanie wieściami z reala, twierdzeniami: A w podręczniku pisało, że..., nie słuchanie tego co mówi i robi MG. Generalnie uważam postawę "nieprzeszkadzającą" w sesji za normalną i pożądaną przez eRPGowca dlatego za przyzwoite zachowanie nie dawałbym jakiś pecjalnych PDków.

-odgrywaniu postaci. Jednak aby MG mógł to ocenić coś musi wiedzieć o danym BG by móc oczekiwać po nim takiego a nie innego zachowania w danej sytuacji. To zaś wymaga przyzwoitej deklaracji Gracza co do jego BG, najczęściej zawartej w formie biografii. Z czasem, na sesjach każdy BG sam wyrabia sobie markę. Za zachowanie odbiegające od takiego standardu MG może uznać za niezgodne z charakterem postaci. No i jeszcze staty danego BG. Jak kolo ma powiedzmy po 40 SW i OGŁ za cholerę nie może twierdzić, że jest skromny i nieśmiały. Gracz powinien moim zdaniem przeanalizować staty swojego BG i zastanowić się nad jego możliwościami i zachowaniem.

-za questy. Czyli za angażowanie się w przygódki i generalnie za wyciągnięcie przyjaznej dłoni w stronę MG i jego scenariuszy. A także za zaangazowanie się w owe questy.

-za uczłowieczanie BG i jego ludzkiej interakcji z otoczeniem. Chodzi mi o to, że BG to w tamtym eRPGowym świecie istoty z krwi i kości. Tymczasem dość popularna jest wersja w której Gracze traktują swoich BG jak tamagoczi do zbierania PDków, kasy i innych gambli. Uczłowieczanie sprowadza się najczęściej do odwiedzania karczm i burdeli. A np, odwiedziny w bibliotece? A i owszem ale jak potrzebna jest jakaś księga do zrobienia questa. Odwiedziny w kościele? Ależ naturalnie ale pod warunkiem, że BG jest kapłanem albo quest jest w kościele. Zostawienie napiwku kelnerowi? No sorry za co?! Kupienie jakiejś zabawki czy sprzętu tylko dlatego, że "jest fajny"? Cooo, wydawać kasę na coś bezużytecznego i jeszcze potem to dźwigać ?! Tak więc za takie zagrywki też bym dawał PDki. BG to nie tamagoczi.

Offline

 

#6 2010-12-24 03:26:59

Doc

Użytkownik

Punktów :   

Re: Pedeki - ile i za co?

No a reszta misiów jak rozdaje? Komu ile i za co?

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
przegrywanie kaset vhs łódz zareklamujsie timik