O K M F

Ostródzki Klub Miłośników Fantastyki


#31 2010-11-10 19:58:41

Doc

Użytkownik

Punktów :   

Re: Liga, kampania albo coś w tym guście

1. Strzelanie wcale nie zostało jakoś pakersko wzmocnione  (nie licząc goblinków), bo jak kuszników brało się 10 to dalej się bierze 10. Tylko że wygodniej nimi operować bo są w 2 szeregach i są wężsi. Dalej walą tak samo.

1 - ale tych 10 można ustawić w dwa szeregi i efekt jest ten sam. Można więc zaoszczędzić miejsca w linii i obok ustawić inny oddział który w poprzedniej edycji byłby w takim wypadku z tyłu więc nie mógłby strzelać czy  atakować. Do tego ponieważ oddziały są bliżej siebie np, piechota bliżej strzelców mają krótszą drogę na interwencje co czyni ją bardziej mobilną. I wszystko za tą samą cenę. Tak więc mimo, że sama mechanika strzelania się nie zmienia (zasięg, siła itd.) to czyni strzelanie potężniejszym.


2. Dzikie hordy psiarni to dzikie hordy psiarni. Jeźdźcy robią sprytne manewry, zwody, udawane ucieczki. I to właśnie lekka kawa jest bardziej zdyscyplinowana i wyszkolona.

2 - Nie kumam tego argumentu. Marudziłem, ze psiarnia działa jak zdyscyplinowana piechota z tym regularnym zawracaniem itd. To beton. A lekka kawa se zawraca na skróty. No nie wmówicie mi, że jak horda kundli skręca to ci po wewnętrznej zwalniają prawie w miejscu a ci po zewnętrznej przyśpieszają by brać wiraż równym szeregiem. Toż to bzdura. ak samo,  jak to, że bezpańskie kundle w ogóle biegają w szeregach... Brednie i tyle...


3. Inicjatywa. Jak dwie armie na siebie idą to żadna z nich nie czeka na szarżę, bo "teraz jest tura przeciwnika". Spotykają się na środku i tak naprawdę szarżują się obie nawzajem.

3 - Tu akurat masz rację, przyznaje, się do błędu. Zostałem na moment oślepiony mechaniką gry. Chociaż w takim wypadku ja bym w pierwszej kolejności dał zaczynać broni o dalszym zasięgu czyli najpierw drzewcówki, potem dwojaki i na końcu jedynki. Dopiero w razie remisu byłoby wd inicjatywy.


4. Tylko wariorsi u mroczniaków kosztują 7. Reszta 10 i więcej

4 - OK, nigdy nie uczyłem się tego na pamięć. Strzelałem na oko.


5. Powtarzałem Ci to wielokrotnie i powtórzę jeszcze raz. ZWIERZOLUDZIE NIGDY NIE BYLI ARMIĄ ZBUDOWANĄ NA SKIRMISZU. W starym podręczniku był tylko JEDEN oddział ze skirmiszem - Ty po prostu robiłeś całą armię z tego jednego oddziału.

5 - No właśnie. W praktyce dało się zrobić ok 2/3 armii w skrimischu. Przynajmniej tak jak ja grałem no a w końcu oceniam po własnych doświadczeniach. Lubiłem grać w ten sposób. Inni mnie nie obchodzą jak grają rogasiami. Jak miałbym słuchać tych "innych" z forów to nigdy przecież na serio nie powinienem wiązać się na stałe z armią która w rankingach była non stop na szarym końcu. Ponadto w rogsiach najbardziej zawsze urzekało mnie swoista "amatorską rebelianckość" armii. A najbardziej dawało się to odczuć poprzez ruch, słabe LD, brak pancerzy, ambusch i właśnie skrimisch.


Doc nie ma sensu dzielić gier na mariaszkowe i domowe, tylko zliczyć wszystkie za 1000 - 1250 a bitwy na większe ilości punktów i tak będą grane tylko w domu w Mariaszku nie starczy czasu.

Myślę, że jest sens. Ja np w Mariaszku nigdy nie zagram swoją armią. Musiałbym grać inną. A np. do ligii chciałbym przystąpić grając rogasiami. A nimi mogę pograć w domu. Poza tym nie wszyscy będziem mogli grać równie gęsto i często. W Mariaszku można by pograć ot, tak, luźne bitwy. Wliczałby się je do rankingu bo jak ktoś się nawojuje to niech ma te punkciochy.

Offline

 

#32 2010-11-11 15:28:23

Miras

Użytkownik

Punktów :   

Re: Liga, kampania albo coś w tym guście

To dodam coś od siebie.
Jak ktoś uważa że strzelanie nie dostało boosta w 8 edycji, to może my mówimy o zupełnie różnych grach. Możliwość strzelanie z 2 i więcej rzędów to nie boost? I to że np. 20 łuczników (siła3) jest w stanie zestrzelić wszystko od rydwanu poprzez smoka a na steam tanku kończąć? Nie no, serio nie dostało strzelanie dużego boosta?
Jak ktoś nie przesadza z wystawieniem strzelców w tej edycji to może nie widać tej potęgi na polu bitwy. Ale rozumiem czemu akurat Doc jest przejęty strzelaniem.

Co do psów - zawsze uważałem że powinny ganiać w skirmishu i to nie takim jaki jest obecnie, bo to żart, nie skirmish.

Ataki w szarży zgadzm się z Szaciem, choć koleś z włócznią powinien atakować pierwszy kolesia ze zwykłym mieczem, ale to tylko takie rozważania które możemy zachować na czasy kiedy sami zrobimy własny system bitewny. To co najbardziej irytuje przy tej edycji to to że szarża nie daje absolutnie nic (mówie tu o zwykłych oddziałach). Po kiego mam szarżować jakiś oddział skoro i tak on walić będzie pierwszy, lepiej poczekać na niego i ostrzeliwać go. Jak już przyjdzie będe miał taką sytuację jakbym ja go szarżował. Z tą różnicą że będe lepiej przygotowany na to starcie...

Co do kosztów mroczniaków. jakby porównywać cenę/jakość oddziałów w bitewniaku mroczniaki byłyby na czele listy. Nie ma co narzekać na ich koszt.

To ze zwierzoludzmi to Shaciu ma racje, ale fajnie że Doc miał swoją wizje i pomysł na armię. Tyle tylko że teraz może go o kant dupy potłuc.

A bitwy w Mariaszku na żetony to faktycznie 'siara. Choć jakbyśmy mieli grać w jakiegoś skirmisha to może Doc by sie przemógł i te pare figsów kupił

Offline

 

#33 2010-11-11 23:16:58

Shaciu

Administrator

Punktów :   

Re: Liga, kampania albo coś w tym guście

Absolutnie nie narzekam na koszt mroczniaków - mówię tylko, że mało modeli będzie (aktualna armia na 1200 - 80 modeli). Co do ósemkowego strzelania to nie twierdze, że nie dostało boosta, tylko że nie jest tak ogromny, jak mówicie. Co do grania żetonami w knajpie - ja problemu nie widzę. Gramy przecież dla siebie.


"But I don't want to go among mad people," said Alice.
"Oh, you can't help that," said the cat. "We're all mad here."

Offline

 

#34 2010-11-13 09:40:36

Miras

Użytkownik

Punktów :   

Re: Liga, kampania albo coś w tym guście

Cóż każdy ma swój punkt widzenia. Szanuje to

Offline

 

#35 2011-06-24 05:54:32

Miras

Użytkownik

Punktów :   

Re: Liga, kampania albo coś w tym guście

Shaciu, Krzysiek coś wspomniał że planujesz jakąś kampanie. Chętnie dowiem się czegoś więcej...

Offline

 

#36 2011-06-24 18:56:55

Shaciu

Administrator

Punktów :   

Re: Liga, kampania albo coś w tym guście

W poniedziałek wyjeżdżam na tydzień, więc szczegóły po powrocie. W skrócie mogę powiedzieć, że będzie to trochę przypominało majti emajers.


"But I don't want to go among mad people," said Alice.
"Oh, you can't help that," said the cat. "We're all mad here."

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.muoteck.pun.pl zareklamujsie timik